LiKe GfX
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul din anul 2010 a revenit!Cu un cont vei salva forumul si bine ai venit!
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Tutoriale PS CS 4

In jos 
AutorMesaj
bestmanxx
Administrator
Administrator
bestmanxx


Mesaje : 370
Data de inscriere : 30/04/2013
Varsta : 29
Localizare : Hm...
Status Fresh
Staff Image Tutoriale PS CS 4 15m3x

Tutoriale PS CS 4 Empty
MesajSubiect: Tutoriale PS CS 4   Tutoriale PS CS 4 Icon_minitimeMier Mai 15, 2013 2:03 am

1)Deschidem o imagine de 500 x 500 px

*2)Facem backgroundul NEGRU

*3)Puneti un text la alegere pe mijlocul imaginii cu culoarea ALB

Eu am folosit DysKo pt ca se potriveste cu tutorialul Smile

P.S:Daca folositi un text scurt atunci mariti sus la text tool marimea textului , eu lam pus 150 pt.

Rezultatul pana acum :

4)Acum mergem sus pe Layer>Rasterize>Layer dupa care il numiti dyskolight

P.S.:Sa nu uitati sa fie selectat layerul cu diskolight din Layer Pallete

*5) Mergeti sus pe Select apoi pe ALL sau puteti apasa CTRL+A

*6) Faceti un nou layer cu numele DyskoLight2

*7) Odata ce avem selectat DyskoLight apasati Ctrl+C si mergeti pe layerul cu DiskoLight2 si apasati Ctrl+V

Acum stergeti layerul DiskoLight
P.S. Dupa ce dati Ctrl+V il modificati si voi in sensul sa il aranjati peste textul cu DyskoLight de mai jos

Rezultatul pana acum ar fi cam asa:

Cool Urmeaza partea mai frumoasa Smile

Selectati din Layer Pallete layerul DyskoLight2

Apoi mergem sus pe Filter > Distort > Polar Coordinates si punem Polar to Rectangular

Rezultatul pana acum :

9) Urmeaza sa folosim Wind Filter deci vom merge sus si vom alege Filter > Stylize > Wind cu urmatoarele:

Method :Wind
Direction : From the right

Mai apasam o singura data CTRL+F

*10) Mergeti din nou pe Filter > Stylize > Wind cu urmatoarele:

Method : Wind

Direction : From the left

Mai apasam o singura data CTRL+F

Rezultatul pana acum :

11) Mergeti sus la Image > Rotate Canvas > 90 CW

Acum mergeti din nou pe Filter>Styilize>Wind cu urmatoarele:

Method : Wind
Direction : From the Right

Mai apasam o singura data CTRL+F

Rezultatul pana acum :

12) Mergeti la Image > Rotate Canvas > 90 CCW pentru a o intoarce cum a fost

*13) Suntem aproape gata , dar mai sunt cateva lucruri de facut

Mergem dinnou pe Filter -> Distort -> Polar Coordinates si selectam Rectangular to Polar.

Rezultatul :

14) Puneti acelasi text dar cu negru peste cel existent pentru a se vedea mai bine scrisul

Mie mi-a iesit cu aceeasi marime , 150 pt cam asa :

15)Acum urmeaza sa adaugam ceva culoare (DACA VRETI)

Pentru asta va trebui sa creeate un nou layer Ctrl+Shift+N cu ce nume doriti

Ok deci avem selectat din layer pallete layerul nou creat

Acum selectam gradient tool daca vrem sa avem mai multe culori

Si dam o linie peste imagine si ne va iesi :

16) Dupa ce am facut ca mai sus schimbam Blending Mode-ul pe Overlay si ne va iesi:
Gata!


Text Stil HarryPotter

Photoshop - Efecte Text
Stii celebrul text care se afla pe coperta cartilor Harry Potter? Iata ca acum prin acest tutorial photoshop vei invata cum sa adaugi stiluri unui text astfel incat sa apara exact ca cel de pe coperti.

1.Intai avem nevoie sa instalam font-ul.
Click dreapta - Save - aici pentru a-l descarca in calculator. Dezarhiveaza si copie-l in folderul C:\Windows\Fonts\ pentru a-l instala.

2.Acum deschide Photoshop-ul si de sus : New - seteaza pentru marimi Width: 1000px si Height: 345px - OK.

3.Selectam culoarea albastru foarte inchis ( #0f1a1e ) apoi unealta Paint Bucket Tool si aplicam in scena pentru a schimba culoarea fundalului.

4.Acum selectam unealta Horizontal Type Tool iar de sus setam pentru font: Harry P / Regular / 300 px / Smooth / culoarea alb.

Si adaugam ce text dorim noi:

5.Click dreapta acum pe layerul cu textul - selectam Blending Options si incepem sa adaugam diverse stiluri.
Pentru inceput bifam Drop Shadow si aplicam setarile:

6.Apoi bifam Bevel and Emboss cu setarile:

7.Contour:

8.Texture:

Iar pentru textura click pe imaginea cu textura - apoi click pe sageata mica din dreapta - Artist Surfaces - OK si selectam textura ca in imaginea urmatoare.

9.Bifam Gradient Tool si adaugam un gradient simplu: La stanga #558c9c spre dreapta #e7f5f8.

10.Asta este ! Acum stii cum a fost facut textul de pe copertile cartilor Harry Potter.

Cum sa desenezi rapid parul

Photoshop - Retusare Foto

In acest tutorial iti impartasesc o tehnica rapida de a desena par, folosind noise si unealta smudge tool, pe care am descoperit-o in timp ce ma jucam prin Photoshop.

1.Sa incepem. Am luat ca exemplu o poza cu un barbat cu chelie, pozat din profil.

Click dreapta pe ea - Save. Apoi din Photoshop : File - Open.

2.Selectam pentru inceput culoarea pe care o dorim sa o aiba parul. Eu am folosit un maroniu inchis - #73340e, dar o putem schimba mai tarziu:

3.Apoi selectam Pen Tool si facem o selectie, loc in care urmeaza sa fie adaugat parul.
Intai sa ne apucam de desenat, sa fim atenti sus sa avem bifate cele 2 iconite:

4.Incepem sa selectam (Observam ca s-a creat un layer nou ! )

Dupa ce am terminat apasam Enter.
Putem face aceeasi operatiune si cu Polygonal lasso tool.Adaugam un nou layer, apoi facem selectia iar dupacu unealta Brush Tool coloram partea selectata.

5.Click dreapta pe layerul tocmai creat din actiunea precedenta - Rasterize Type.

6.Adaugam un nou layer deasupra : Layer - New - Layer - OK.
Selectam culoarea gri, apoi Paint Bucket Tool si acoperim scena:

7.De sus, Filter - Noise - Add Noise - bifeaza Gaussian, Amount: 150 % - OK.

8.Modifica transparenta layerului la 70 % : Opacity: 70 %

9.Selecteaza unealta Smudge Tool, modifica de sus: Mode: Normal, Strength: 50 %:

10.Apoi click dreapta in scena, alege modelul cu puncte dupa care modifica Master Diameter: 25px:

11.Acum incepe sa tragi cu Smudge Tool(pe layerul alb/negru cu puncte) in directia firelor de par, pe cap si putin pe langa.
Am marcat cu sageti locul si directia unde am folosit Smudge Tool:

Poti folosi o marime si mai mica, pentru a aplica mai mult detaliu.
12.Acum click dreapta pe ultimul layer adaugat (cel cu puncte alb/negru) si selecteaza Create Clipping Mask.

13.Acum avand selectat acelasi layer, de sus Filter - Sharpen - Sharpen. Puteti repeta aceasta operatie de cate ori vi se pare ca este nevoie.

14.Selecteaza layerul cu creat la pasul 4 si cu aceeasi unealta - Smudge Tool - aplica pe margini:

15.Putem modifica Opacity la 40 % pentru layerul cu puncte.
Apoi selectam cel cu parul, apasam CTRL + U: Lightness: -100 si astfel parul va fi brunet. Poti folosi si Burn Tool pe sub par pentru a desena umbrele.


Sus In jos
https://likegfx.all-up.com
 
Tutoriale PS CS 4
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Tutoriale - Photoshop CS5: Cub 3D din poze de la 0 (zero)
» Tutoriale Photoshop Cs5-Cum sa faci un Logo/Sigla

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LiKe GfX :: Zona Photoshop :: Tutoriale Photoshop-
Mergi direct la: