LiKe GfX
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Forumul din anul 2010 a revenit!Cu un cont vei salva forumul si bine ai venit!
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 HTML pentru incepatori

In jos 
AutorMesaj
bestmanxx
Administrator
Administrator
bestmanxx


Mesaje : 370
Data de inscriere : 30/04/2013
Varsta : 29
Localizare : Hm...
Status Fresh
Staff Image HTML pentru incepatori 15m3x

HTML pentru incepatori Empty
MesajSubiect: HTML pentru incepatori   HTML pentru incepatori Icon_minitimeMier Sept 11, 2013 11:57 am

Cu ajutorul acestui ghid HTML ne v-om aventura in lumea HTML. Desi sunt multe programe care usureaza foarte mult munca care trebuie depusa pentru a crea o pagina web, cum ar fi : Dreamweaver , FrontPage etc. avand cunostinte de baza ne ajuta sa facem modificari pe care nu le-am putea face/realize cu un program.

Pentru a incepe programarea in HTML , avem nevoie de doua "scule":
-Notepad
-Browser ( Internet Explorer, FireFox, Chrome , Maxthon, etc. )
Haideti sa deschidem un nou fisier NotePad sis a scriem urmatoarele etichete HTML :
<html>
<head>
<title>Invata HTML cu ajutorul acestui ghid</title>
</head>
<body>
</body>
</html>

Odata ce am terminat de scris etichetele HTML de mai sus , salvam fisierul . Ii dam orice nume dorim dar extensia trebuie sa fie in limbajul folosit, despre ce limbaj vorbim noi aici ?Vorbim despre HTML , deci extensia trebuie sa fie .html sau .htm.

Haideti sa deschidem acest fisier in navigator si sa vedem ce se intampla….
Hmmm…. Pagina este alba.Normal , pentru ca practic noi nu am scris nimic, dar daca va uitati pe bara superioara a navigatorului puteti vedea ca titlul paginii este Invata HTML cu ajutorul acestui ghid , exact acelasi lucru care noi l-am scris intre etichetele HTML <title> si </title>.Deci eticheta <title> indica titlul paginii , este o eticheta foarte foarte importanta.

Inainte sa continuam cu explicarea urmatoarelor etichete, haideti sa adaugam un text pe pagina, asa vedem si noi ceva rezultate .Intre etichetele <body> si </body> adaugam textul , de exemplu, Acum invat Cod HTML.Salvam fisierul si il deschidem din nou.Acum pagina nu mai este alba , ci apare textul "Acum invat Cod HTML" . Usor nu ?HTML este un limbaj foarte simple si usor de invatat , dar bineinteles ca aveti nevoie de cunostinte de baza pentru a putea incepe, de aceea , noi, am facut acest curs html .
Haideti sa continuam explicarea etichetelor ramase.

In primul rand trebuie sa stiti ca structura unei pagini web este formata din etichete.Etichetele sunt comenzi/ordine pe care navigatoarele le interpreteaza in ordinea pe care noi le amplasam pe pagina.
Pe pagina noastra, pana acum, avem patru etichete :

<html>, <title>, <head>, <body> si inchiderea acestora </html>, </title>,</head>, </body>.
Modul de a deschide o eticheta este <comanda> si de a o inchide este </comanda>.

Eticheta <html> este eticheta care contine restul etichetelor si elementelor de pe pagina, de aceea se pune prima si se inchide ultima.Putem compara aceasta eticheta cu un sándwich , in exemplul nostru, eticheta <html> ar fi o felie de paine iar </html> a doua felie. Intre aceste doua felii de paine adaugam salam, sunca presata, cascaval,rosii, branza , etc . , toate acestea sunt restul de etichete si elemente pe care o pagina le poate contine.

Eticheta <head> este "header-ul" sau "capul" paginii, aici introducem eticheta cu care stipulam numele paginii si altele cum ar fi : meta tags , scripts, stiluri CSS etc. .Dar acestea nu fac parte din scopul acestui ghid HTML.

Eticheta <body> este corpul paginii, cuprinde toate elementele care se vor vizualiza pe pagina.Tot ce scriem intre aceasta eticheta se va vedea in navigator, exceptand etichetele in sine.

Trebuie mentionat faptul ca trebuie sa aveti grija sa inchideti orice eticheta deschideti, daca lasam deschisa vreo eticheta pot aparea rezultate neasteptate, datorita faptului ca navigatorul nu mai stie unde sa inchida eticheta pe care tu ai lasat-o deschisa.
Daca considerati ca nu am adaugat destule date despre etichetele descrise mai sus, lasati un comentariu cu ce ati dori sa mai adaugam si le vom adauga.
Sus In jos
https://likegfx.all-up.com
 
HTML pentru incepatori
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» [HTML]Cod TV online
» HTML - Redirectionare
» Despre culori HTML
» [HTML] Dezactiveaza click dreapta
» Efect pentru ochi

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LiKe GfX :: Tutoriale :: Tutoriale Html/Xhtml/Java etc.-
Mergi direct la: